סיבים אופטיים

תכנון, התקנה ותחזוקה

לפרטים צרו איתנו קשר

סיבים אופטיים – מהם ולשם מה הם מיוצרים?

רבות הפעמים בהן יוצא לנו להיתקל בצמד המילים 'סיבים אופטיים'. לרוב נתקל בהן כשנדבר על אינטרנט, על המהירות שלו וכשאנחנו מעוניינים שיתקינו לנו אינטרנט בבית או בבית העסק. אז כולנו יודעים שסיבים אופטיים קשורים לאינטרנט. השאלה היא האם תדעו להגיד מהם  אותם סיבים וכיצד הם תורמים לאינטרנט להגיע אל המכשירים הסלולריים או למחשב שלכם?

הכנו לכם הסבר מעולה על טיב הסיבים האופטיים ולמה הם בעצם מסייעים לאינטרנט לעבוד בצורה חלקה, נוחה ומהירה

כדי להבין קצת ממה מורכבים סיבים אופטיים עלינו לחזור אחורה בזמן אל שנות השבעים. בשנת 1970 מספר מדענים הצליחו ליצור חוטים דקים, סיבים, מזכוכית ודרכם להעביר אנרגיית אור. בכך שהצליחו להעביר אור דרך חוטים אלו, הם עמדו על עיקרון ההחזרה המלאה ויצרו סיב אופטי שבאפשרותו להעביר מידע מקצהו האחד לקצהו השני.

משנות השבעים ועד היום חלו שינויים ושדרוגים רבים בסיבים האופטיים וכיום התקנת סיבים אופטיים מאפשרת העברת מידע ברמה גבוהה ומהירה יותר בצורה משמעותית. מכיוון שהם קלים לשימוש וגמישים להתקנה, ניתן להניח אותם כמעט בכל מקום ככל הנחת תשתית אחרת. כאשר סיבים אלו מתקיימים על אור, הם מאפשרים תקשורת רחבה יותר וזריזה יותר.

לפני הסיבים האופטיים, השתמשו אך ורק בחוטי נחושת דבר שמנע מתיחה ארוכה של החוט. בשימוש בחוטי זכוכית יש האפשרות למתוח אותם למרחקים ארוכים מאוד וללא כל תמיכה. יתרה מכך, רוחב הפס של הסיב האופטי מאפשר הזרמה רחבה יותר של מידע מקצה לקצה וזה למעשה מה שמאפשר לכם לגלוש במהירות באינטרנט.

יתרון נוסף ומובהק לסיבים האלו הוא העובדה שהם עמידים למים ויכולים לשהות בהם. מכאן אתם בטח מכירים את המושג 'כבל תת ימי' הלא הוא אסופה של סיבים אופטיים המועברים מנקודה אחת לשנייה מתחת לפני הים. חברות תקשורת רבות מיהרו לרכוש סיבים אופטיים ועברו לעבוד דרכם ובכך מעניקות ללקוחותיהם אינטרנט איכותי יותר. 

תשתיות הסיבים עוזרות לרבות מהחברות הללו ליצור מערכת אינטרנט טובה יותר, מסייעות להן לחסוך בעלויות ומעבירות מידע בצורה ישירה וחלקה.

אבל למה לדבר בגדול כשאפשר לדבר בקטן?

סיבים אופטיים לאו דווקא צריכים להיות בכמויות כאלו שחברות ענק ותאגידים צריכות. סיבים אופטיים יכולים לבוא גם בצורת כבלים אופטיים המגיעים לאורך של בין 3  ל-5 מטרים וייעודם להעביר מידע בין מכשיר דיגיטלי אחד לאחר. השימוש הפרטני בכבל אופטי יכול לסייע במהירות ההעברה, אבטחת ההעברה ואיכות ההעברה ללא פגיעה באף אחד מהמכשירים. 

יותר ויותר מכשירים עובדים בעזרת סיבים אופטיים זאת מפני שרוב המכשירים הדיגיטליים עובדים עם אינטרנט. למשל, התקנת תשתית אינטרנט בעלת סיבים אופטיים תגרום לאינטרנט בבית לעבוד בצורה מהירה יותר וגם תאפשר לכם לקלוט את אות ה-wifi שלכם מכל חדרי הבית. אתם יכולים לחבר כבל אופטי אל המחשב ואל תשתית האינטרנט שלכם ולקבל אינטרנט ישיר ומהיר עוד יותר.

מי צריך כבל אופטי?

לעסקים רבים השימוש בכבל אופטי יהיה מומלץ זאת בעקבות כמות החומר אותו הם מפיקים מדי יום. עסקים רבים עברו לעבוד גם כעסקים דיגיטליים והשימוש עבורם באינטרנט הוא חיוני בעבור המשך תפקוד העסק. חיבור כבל אופטי למערך האינטרנט של העסק מבטיח לכם שקט בפעולה.

מה צריך לדעת על הכבל האופטי?

הכבל האופטי הוא אסופה של עשרות סיבים אופטיים המאוגדים יחד בתוך עטיפה דקה של פלסטיק ומעליה עוד מעטפת הגנה נוספת. הכבל מגיע בכל מיני תצורות, גדלים ואורכים ובהתאם למכשירים דרכם אתם רוצים להעביר מידע. הכבלים נראים כמו כל כבל חשמל אחר אך מכילים בתוכם עולם ומלואו. הוא מתחבר לתשתית האינטרנט ומעניק זרימה טובה וגדולה יותר של מידע ישירות אל נקודת החיבור במחשב שלכם.

איך אפשר לדעת איזה כבל צריך?

אם אינכם מבינים בעולם הסיבים האופטיים, מה שתוכלו לעשות הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע שכן מגיעים מעולם הסיבים האופטיים ויודעים כיצד להתקינם, כיצד הם עובדים ועבור אילו מכשירים הם מתאימים בשביל לעשות את עבודתם כמו שצריך. 

לא בכל מקום כדאי לקנות כבלים אופטיים ורצוי לוודא שהמקום ממנו אתם רוכשים את הכבלים תקני ומעסיק אנשי מקצוע מהתחום. אם אין לכם תשתית מוכנה בבית או בבית העסק, לא תוכלו להתחיל בעבודתכם ובעבור תשתית תצטרכו לעבוד מול חברה המספקת אינטרנט. בכך שתעשו זאת, יגיע טכנאי שיקים לכם תשתית אינטרנט בעלת סיבים אופטיים. מהרגע בו אתם מחוברים לתשתית האינטרנט, אתם יכולים להתחיל לגלוש.

למשרדים שונים במרכז ישנן מרכזיות שתפקידן לענות לשיחות טלפון רבות ולשייך כל שיחה לייעדה על ידי ניתוב השיחה למספר שלוחה מסוים. גם בתקשורת המרכזייה קיימים סיבים אופטיים המסייעים להעברת תקשורת טובה ורציפה. כמו המרכזיות כך גם בחיבורי הטלוויזיה ובחיבורי הכבלים שגם הם בשנים האחרונות השתדרגו בהזרמת התכנים שלהם, המגיעים מעבר לים.

אם בעבר הייתם צריכים לחכות לסרטים ולסדרות במשך שבועות וחודשים עד שיהיה ניתן להביא אותם לארץ, הרי שהיום ניתן לראות שידורים חיים ממדינות רחוקות, לצפות בסדרות זרות בזמן אמת ולעקוב אחרי מה שקורה בעולם בכל רגע נתון. אם הייתם צריכים לחכות שבוע עד לפרק הבא, היום ניתן לראות את כל התכנים שרוצים מבלי לחכות דקה אחת מיותרת.

אתם בטח חושבים לעצמכם שמן הסתם גלשתם באינטרנט גם לפני שהחלו לדבר על הסיבים האופטיים. אז מה הופך אותם לכל כך מיוחדים? דעו שגם היום ישנם אזורים בארץ שלא משתמשים בסיבים אופטיים בכדי לנהל מערך אינטרנט ותקשורת. אך ניתן להגיד שחוטי הנחושת, בהם השתמשו ומשתמשים לפני הסיבים האופטיים, פחות נוחים לשימוש. הדבר בא לידי ביטוי בקליטה הקיימת באזור, במהירות האינטרנט וביכולות הורדת הנתונים למכשירים הדיגיטליים השונים.

התחקות אחר חוטי נחושת קלה יותר מאשר אחר סיבים אופטיים

השימוש בסיבים אופטיים מאפשר מניעה כמעט מלאה מהאזנות סתר או ממעכב אחר הגלישה האישית שלכם באינטרנט דרך אחד מהמכשירים שלכם. הסיבים האופטיים חסינים מקרינה אלקטרומגנטית מה שלא מאפשר להתחקות אחר התנועה בהם. זהו יתרון משמעותי מאחר ועסקים רבים מסתמכים על חשאיות וסודיות גם דרך האינטרנט.

גם מערכות הסייבר השונות הנלחמות ברשתות לא חוקיות באינטרנט נתמכות על ידי כבלים אופטיים ויודעות שבכדי לעבוד בחשאיות בעולם האינטרנט, הזרמת מידע תתבצע דרך הכבלים האלו. יש לכם הגנה על הזרמת המידע יש לכם הגנה על המידע הקיים לכם במחשב.

שאלו אותנו על סיבים אופטיים

אם אתם לא בטוחים לאיזו תשתית כדאי לכם להתחבר, אם אתם רוצים להתייעץ לגבי כבל אופטי כזה או אחר, כל שאתם צריכים לעשות זה לדבר איתנו. בעזרת צוות מומחים מקצועי שמכיר את מערך הסיבים האופטיים נוכל להסביר לכם כיצד כל התהליך עובד, מהו המידע שיכול לעבור בסיבים האופטיים וכמה כבלים אופטיים אתם צריכים בכדי לקיים תשתית יעילה.

לסיכום

סיבים אופטיים אולי הומצאו אי אז בשנות ה-70 אך צברו תאוצה בעשורים האחרונים, שדרגו את האינטרנט וכל עולם התקשורת ככלל. כדי להנות מתקשורת מהירה וחלקה אתם צריכים סיבים אופטיים בצורה כזאת או אחרת.

צור קשר:

למידע נוסף על התקנת סיבים אופטיים צרו איתנו קשר:

או השאירו פרטים בטופס הבא: