מי מחויב במערכת גילוי אש ועשן?

על פי החוק, כל בעל עסק וכל בניין מגורים בעל 4 קומות ומעלה מחויב בהתקנת מערכת לגילוי אש ועשן. הדרישה כחוק הגיעה לאחר שורה של אסונות אותם היה ניתן למנוע או למזער את הנזק במידה והיו האמצעים הנכונים, אלה הקיימים למערכת גילוי אש ועשן. באמצעות חקיקת חובת ההתקנה, חייהם של רבים ניצלים מדי יום ולו רק בזכות המערכת שפעלה בזמן.

מחויבי התקנת מערכת גילוי אש ועשן – מי אתם באמת?

בנייני מגורים

בניין בעל 4 קומות, בניין בעל 12 קומות וגם גורד השחקים, כולם מחויבים מבחינת החוק להתקנת מערכת גילוי אש ועשן באזורים שונים ומוסכמים בבניין על מנת להבטיח את שלום הדיירים במקרי חירום. בהתאם לגודל הבניין כך מספר החיישנים והאביזרים השונים השייכים למערכת יקבע בכדי שכלל שטח הבניין יהיה מכוסה מבחינתה של מערכת גילוי האש והעשן.

בנייני משרדים

בניין משרדים, ברוב המקרים, לא מאכלס רק משרד אחד של עסק אחד אלא מאגד בתוכו מגוון רחב של עסקים היושבים במשרדים השונים ובקומות השונות. מאחר ושעות העבודה במשרדים נמשכות עד לשעות אחר הצהריים ולאחר מכן בניין המשרדים מתרוקן, סכנות רבות יכולות לערוב כאשר אחת מהן היא, דוגמא נפוצה, שריפה מקצר חשמל.

מרכזי קניות פתוחים

אמנם מדובר בשטח פתוח, דבר המקל על ניתוב האנשים אל נתיבי הבריחה הקבועים מראש, אך אין זה אומר שמערכת גילוי אש ועשן היא לא נחוצה גם כשמדובר בשטח פתוח. זיהוי מוקדם של מוקד השריפה, הפעלת האזעקות הרלוונטיות בלבד והתקשרות אוטומטית עם מכבי האש הם כולם שייכים למערכת גילוי אש ועשן ומחויבות כחוק גם במרכזי קניות פתוחים.

מתחמי תעשייה

מתחמי תעשייה שדומים מעט למרכזי קניות פתוחים, מזמנים לעצמם אפילו יותר סכנות כאשר מדובר בתעשייה שיכולה להיות דליקה מפעם לפעם. בין אם מדובר במוסכים, חנויות לחלקי חילוף או מרלוגים השולחים סחורות בעזרת משאיות ענק. לא בכדי הוגדרו גם מתחמי התעשייה כמחויבי התקנת מערכות לגילוי אש ועשן.

קניונים

לא מדובר בבניין מגורים וגם לא מדובר בבניין משרדים. מדובר בבניין המאגד בתוכו מקבץ רב של חנויות ומאפשר לאנשים לצאת מבתיהם וליהנות מהיכל ממוזג תוך מסע הקניות. יצירת בהלה במקום כזה היא קלה בעיקר כאשר מדובר בשריפה ולכן כחלק ממערכת גילוי האש, ניתנת האפשרות ליצור תפעול נקודתי של אזור השריפה ולשמור על שלוות הקניות של שאר באי הקניון.

כל מתקן אחר

המסוגל להכיל בתוכו כמות רבה של אנשים. אולמות אירועים, אצטדיוני כדורגל, מתחמי ירידים וכל מקום אחר העולה על דעתכם. גם הם מתקיימים למספר ימים או שעות, ביטחון האנשים עולה מעל הכל ומחייב כל מתקן או מתחם שכזה להתקין מערכת לגילוי אש ועשן. בהיעדר אישור שכזה לא יוכל אותו מתחם לפעול.

החוק שמוודא התקנת מערכת לגילוי אש ועשן – באמת צריך אותו?

היום אנחנו למודים כי החוק לא נוצר יש מאין ורק לאחר תאונות שהיו יכולות להימנע על ידי תפעול נכון בזמן הנכון. החוק נוצר לאחר שעסקים רבים ובנייני מגורים רבים לקחו את המערכת לגילוי אש ועשן בגדר המלצה ולא טרחו להתקין אותה. לצערנו, רק לאחר שקורים אסונות מתחילים לגבש את הדרכים למנוע אסונות כאלה להבא.

גם החוק מאז שנוצר עבר כמה גלגולים תוך הפקת לקחים והשמתם. כאשר הטכנולוגיה היום מאפשרת הרבה יותר מאשר בעבר, כך גם התקן הישראלי דורש את הרף הגבוה ביותר כאשר מדובר בחיי אדם. ולא רק בחיי אדם מדובר אלא גם בכל מה שמכיל אותו מבנה המאוים על ידי האש. בין אם מידע אישי או מידע עסקי, זוהי תהיה אבדה כך או כך. אבדה שניתן להימנע ממנה.

אתם רוצים לקחת בחשבון ש..

אי התקנת מערכת לגילוי אש ועשן בעסק או בבניין מגורים מסכנת את באי הבניין ודיירי הבניין ואף יכולה להוביל להטלת קנסות שלא יובילו אתכם לשום מקום טוב. במקרה הזה, שמירה על החוק גם שומרת על החיים ולכן עליכם לקחת ברצינות את כל הדרישות הקשורות למערכת הזו.

באילו דרישות מדובר?

הדרישות הן די פשוטות אבל צריכות להיעשות על ידי אנשי מקצוע המוסמכים להתקנת מערכת לגילוי אש ועשן. לאחר ההתקנה יהיה עליכם לבצע בדיקה שהמערכת עובדת כשורה. בדיקה זו מבוצעת על ידי מעבדה מורשית תקן ישראלי 1220 פרק 3. בסופו של דבר היא זו שתיתן לכם את האישור שבאמת קיימת לכם המערכת ושהיא פועלת לשעת הצורך.

מעבדה שאינה מורשת תקן ישראלי 1220 פרק 3, גם אם היא יודעת את העבודה ויש לה את כל הכישורים עבור בדיקה כזו לא תוכל לסייע לכם מכיוון שלא תוכל להעניק לכם את האישור הקיים רק למעבדות מורשות מטעם משרד התקנים הישראלי.

חייבים אבל גם רוצים

התקנת מערכת לגילוי אש ועשן היא התקנה חיונית ומצילת חיים עבור כל עסק או בניין מגורים. גם כאשר אף אדם לא חושב על התרחיש הנורא מכל, הוא יכול להיות מעבר לפינה. החוכמה היא להתכונן אליו ולדעת לפעול בצורה כזו שתמזער את הנזקים.

בעזרת סיוע המערכת הזו, ניתנת לכם האפשרות להציל חיים רבים כך שבסופו של דבר החוק אולי מחייב אתכם להתקין אותה אבל אתם גם רוצים להבטיח שאף אחד לא יפגע תחת המשמרת שלכם.

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים:

מאמרים שיכולים לעניין אותך

פתרונות קליטה סלולרית

פתרונות קליטה סלולרית

אחד הדברים שיותר מעיקים בעולם המודרני של היום הוא מחסור בקליטה סלולרית. בבית או בעבודה, כשאין קליטה זה מקשה על החיים. אין אפשרות להוציא שיחות

קרא עוד »

לשאלות על המאמר או מידע נוסף על שירותי החברה צרו עמנו קשר:

או השאירו פרטים בטופס הבא: