למה בדיקה של מערכת גילוי אש חייבת להיעשות על ידי מעבדה מורשית/תקן 1220 חלק 11

מעבדה מורשית היא מעבדה שקיבלה את ההיתר והאישור של התקן הישראלי לבצע בדיקות של מערכת גילוי אש על פי תקן 1200 חלק 3. מי שבוחר לבצע את הבדיקה במעבדה לא מורשית למעשה נחשב כלא ביצע בדיקה של מערכת לגילוי אש המותקנת אצלו בעסק או בבניין המגורים, דבר המוביל לעבירה על החוק.

מהו בעצם תפקידה של מעבדה מורשת?

לבצע בדיקה על פי התקן הישראלי

התקן הישראלי המדובר הוא 1220 חלק 3. מדובר במערכת גילוי אש ועשן אשר עברה גלגולים רבים ותיקונים אינספור בכדי להגיע לרמת האבטחה והביטחון הגבוהים ביותר שניתן לספק כיום בעזרת מערכות לגילוי אש ועשן. כאשר מעבדה מורשית נדרשת לבצע את הבדיקה לפי התקן הישראלי, היא בודקת לפי תקן המערכת הקרויה 1220 חלק 3.

מעבדה לא מורשית אולי תדע כיצד לבצע את הבדיקה שכל המערכת עובדת בפן הטכני שלה, אולי אפילו תפעל בדיוק כפי שמעבדה מורשית הייתה עובדת. אך העובדה היא שבסופה של הבדיקה הם לא יוכלו לתת לכם את האסמכתא שאכן עברתם את הבדיקה לפי התקן הישראלי המדובר. שלא לדבר על ההוצאה הכספית שתצטרכו להוציא שוב.

לבדוק את טיב ההתקנה

למערכת גילוי האש ישנם היבטים רבים אותם צריך לבדוק היטב ולאשר שהם אכן תקינים ומוכנים לפעולה בכל שטח אשר יגדירו להם:

  • חיישנים
  • אזעקות
  • מערכת גילוי נקודתי
  • בקרה ראשית לגילוי עשן
  • חייגן ישיר למכבי אש
  • ועוד

כאשר מעבדה מורשית מגיעה אל בית העסק או בניין המגורים בעבור ביצוע בדיקה למערכת גילוי אש ועשן, עליה לעבור פרט פרט, לא לפספס אף אזור ולוודא שהמערכת מותקנת כראוי ולפי תקן 1220 חלק 3. בסופה של הבדיקה תקבלו מהמעבדה הערכה בשם משרד התקנים הישראלי אם המערכת שלכם עובדת בצורה תקינה או שעליכם לבצע תיקונים ולחזור על הבדיקה בשנית.

מכיוון שמדובר בחיי אדם בדיקה כזו היא בדיקה שמתבצעת ברצינות רבה על ידי אנשי מקצוע מוסמכים המבינים את הסכנות שהם מנסים למנוע בעזרת המערכת הזו. הם באי כוחם של משרד התקנים הישראלי והרשות לכבאות והצלה, הם מודעים לחשיבות העבודה ויודעים כיצד לבצע אותה ברמה הגבוהה ביותֳר.

להעניק אישור התקנה לפי התקן הישראלי, 1220 חלק 3

בתום הבדיקה ולאחר ביצוע ההערכה, תסכם המעבדה המורשית את כל הממצאים ותגיע להחלטה האם ההתקנה שבדקו הותקנה לפי התקן הישראלי או שמא צריך לתקן אותה. למעבדה המורשית הכוח לשמור על תו התקן ובזכות זאת לשמור על חיי אדם רבים. האישור ניתן על ידה רק כאשר קיים ביסוס לכך והוא מאושר על ידי התקן הישראלי לפרק זמן של שנה.

האישור למעשה נותן את הגושפנקא החוקית לכך שאכן קיימת לכם בעסק או בבית מערכת גילוי אש ועשן תקינה שברגע האמת תפעל ותתפעל את האירוע כפי שתוכנתה.

לכן גם אם אתם אומרים לעצמכם שכבר התקנתם את המערכת והיא אפילו עובדת ומתפקדת, חשוב שתזכרו שהפעלת עסק או בניין מגורים ללא אישור התקן הישראלי 1220 חלק 3 הוא עבירה על החוק. ישנה רשימה של מעבדות מורשות שישמחו לסייע לכם בבדיקה לפי התקן ולהביא אתכם לכדי קבלת האישור שישמור על חיי האדם הנמצאים תחת אחריותכם.

מחויבים בחוק לשמור על חיי אדם

כל נושא מערכות גילוי אש ועשן והבדיקה שלהן על ידי מעבדה מורשית הוא עניין הנעשה בחסות החוק. כל בעל עסק ו/או בעל בניין מגורים מחויב על פי חוק להתקין מערכת לגילוי אש ועשן שעומדת בתקן הישראלי 1220 חלק 3. לא לשווא קיים חוק כזה, המגן על חיי אדם רבים משאננותם וחוסר זהירותם של בעלי עסקים ו/או בעלי בנייני מגורים.

אוקיי, איפה ניתן למצוא מעבדה מורשית?

מכיוון שמעבדות מורשות צריכות לעבור את אישור משרד התקנים הישראלי, הרי שהן נמצאות ברשימה מסודרת הן באתר משרד התקנים והן באתר הרשות הישראלית לכבאות והצלה. בשני המקומות תוכלו לגלות מעבדות בקרבת מיקומכם ולעשות עליהם בדיקה משלכם אם תרצו להכיר קצת יותר מקרוב את המעבדה שתבדוק את המערכות לגילוי אש אצלכם.

כשמדובר בעסק או בבניין המגורים שלכם, אתם רוצים לוודא שאתם דואגים לו בצורה הטובה ביותר ועל כן גם רוצים מעבדה מורשית מקצועית בעלת אנשי מקצוע מוסמכים ומקצועניים. כדי להיות בטוחים שאתם מגיעים אל המעבדה הנכונה תוכלו לעשות סקר שוק קטן בכדי לקבל ביקורות עליהן ובסופו של דבר להתרשם מאנשי המקצוע איתם תבחרו לדבר המקום אותו בחרתם.

האנשים שמאחורי התואר מעבדה מורשית

בחירת מעבדה מורשית היא בעצם בחירת אנשי המקצוע המהימנים ביותר, בעלי תואר הנדסאי והתמחות במערכות לגילוי אש ועשן. את האישור להתמחות במערכות הגילוי הם קבלים מהרשות הישראלית לכבאות והצלה ובעקבות זאת יכולים לבצע את הבדיקה לפי התקן ובהכרה מלאה של הרשויות לזכאות הזו.

אז למה מעבדה מורשית  היא זו שחייבת לבדוק את מערכות גילוי האש והעשן שלכם?

כי רק עמידה בתקן הישראלי 1220 חלק 3 או 1220 חלק 11 תאפשר לכם לנהל עסק או משק בניין מגורים. כי רק מעבדה מורשית יכולה להעניק לכם אישור לבדיקת המערכת. כי כל מעבדה אחרת לא יכולה לתת לכם את האישור לפי התקן הישראלי ובייחוד כי אתם רוצים לשמור על חיי האדם האמונים תחתיכם.

מעבדה מורשית למערכת גילוי אש ועשן

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים:

מאמרים שיכולים לעניין אותך

פתרונות קליטה סלולרית

פתרונות קליטה סלולרית

אחד הדברים שיותר מעיקים בעולם המודרני של היום הוא מחסור בקליטה סלולרית. בבית או בעבודה, כשאין קליטה זה מקשה על החיים. אין אפשרות להוציא שיחות

קרא עוד »

לשאלות על המאמר או מידע נוסף על שירותי החברה צרו עמנו קשר:

או השאירו פרטים בטופס הבא: